Ad Ad

מטא AI, הכלי Imagine ומודל השפה Llama 3 | ההכרזות של Meta

בהכרזה משמעותית, חשפה לאחרונה חברת מטא שורת חידושים פורצי דרך בתחום הבינה המלאכותית.
6 דקות
meta ai
Meta

מטא מציגה שורת חידושים בתחום הבינה המלאכותית

חברת מטא (Meta) חשפה שורה של חידושים מרחיקי לכת בתחום הבינה המלאכותית (AI) במטרה להתחרות בחברות מובילות אחרות כמו OpenAI וגוגל.

בין החידושים המרכזיים:

1. עוזר בינה מלאכותית אישי בשם Meta AI שישולב בפייסבוק, אינסטגרם, וואטסאפ ומסנג'ר ויהיה זמין בהדרגה במדינות רבות ברחבי העולם. הוא יוכל לבצע מגוון פעולות כמו המלצות על מסעדות וחופשות, סיוע בלימודים ועיצוב הבית, ויוצע בחינם למשתמשים.

מטא AI

2. מודל שפה חדש בקוד פתוח בשם Llama 3 שמציג ביצועים מובילים בתעשייה ומאפשר פיתוח מואץ באמצעות מתנדבים וקהילות מפתחים.

3. כלי AI חדש ליצירת תמונות בזמן אמת על בסיס פקודות טקסט בשם Imagine, שמאפשר לייצר ולערוך תמונות באופן אינטראקטיבי ולהנפיש אותן.

4. שילוב שירותי חיפוש של גוגל ומיקרוסופט ישירות בתוך ה-chatbot כדי לספק מידע בזמן אמת.

מטא ai whatsapp images

סוגיית הבטיחות והפרטיות של מטא AI

מטא מדגישה את אמצעי הבטיחות החדשים שפותחו במקביל על מנת להבטיח שימוש אחראי ואתי בטכנולוגיות ה-AI. החברה חידדה את האופן בו העוזר האישי מגיב לשאלות בנושאים פוליטיים או חברתיים רגישים, כדי להימנע מהצגת דעה חד צדדית. צוותים ייעודיים ומומחים חיצוניים סייעו לאתר אופני שימוש בעייתיים אפשריים, ופותחו אמצעי הגנה ברמת הפקודות והמענה של המערכת.

מארק צוקרברג, מנכ"ל ומייסד מטא, אמר כי המטרה היא להפוך את Meta AI ל"עוזר הבינה המלאכותית האינטליגנטי ביותר שאנשים יכולים להשתמש בו בחינם בכל העולם." לדבריו, "עם Llama 3, אנחנו מרגישים שבעצם הגענו לשם."

ההכרזה על ההרחבה המשמעותית של יכולות ה-AI של מטא והשקת הכלים החדשים הובילו לעלייה בלתי צפויה בחיפושים בגוגל אחר מונחים כמו "כיצד לכבות את meta ai באינסטגרם", "כיצד לכבות את meta ai בפייסבוק" ו"כיצד להסיר את meta ai מאינסטגרם". נראה כי חלק מהמשתמשים חשים אי נוחות מהשילוב של טכנולוגיות ה-AI בפלטפורמות הפופולריות של מטא.

התחרות נעשית קשה

למרות התרעומת של חלק מהמשתמשים, מטא נחושה להמשיך ולהרחיב את יכולות ה-AI שלה. מבחינתה, היקף המשתמשים העצום שלה (מעל 3 מיליארד משתמשים פעילים מדי יום) לצד היכולת להטמיע במהירות טכנולוגיות חדשות בשירותים הקיימים הם יתרונות תחרותיים משמעותיים. בדומה למה שעשתה בעבר עם פורמטים פופולריים כמו סטוריז או Reels שפותחו במקור על ידי סנאפצ'ט וטיקטוק, מטא מקווה להפוך את ה-AI לנגיש ונפוץ יותר באמצעות הפלטפורמות שלה.

צוקרברג הכיר בכך שכיום מעטים חושבים על Meta AI כשהם נשאלים על עוזרי בינה מלאכותית מובילים. אך הוא מאמין שזהו הרגע בו החברה תציג אותו להמונים, וציין "אני מצפה שזה יהיה מוצר משמעותי ביותר".

הוא הבהיר שהמטרה אינה רק להתחרות עם מודלים בקוד פתוח, אלא "להתחרות עם כל מה שיש בחוץ ולהיות ה-AI המוביל בעולם." צוקרברג ציין שהיקף המודלים עולה באופן דרמטי – אם הגרסה הגדולה של Llama 2 שיצאה ביולי הכילה 70 מיליארד פרמטרים, הגרסה הבאה של Llama 3 תכיל מעל 400 מיליארד. בעוד שדגמי Llama 3 הראשונים שהושקו עתה קטנים יותר, מודלים גדולים בהרבה בעלי יכולות מולטימודליות צפויים בחודשים הקרובים.

מטא AI כלי ה-Imagine

בנוסף לשילוב היכולות החדשות במוצרים הקיימים, מטא השיקה אתר אינטרנט ייעודי בכתובת meta.ai בו יוצע הצ'אטבוט Meta AI כשירות עצמאי. זאת כחלק ממאמציה להנגיש את הטכנולוגיה לקהל רחב ככל הניתן.

עם זאת, מטא מתמודדת עם ספקנות ואי אמון מצד חלק מהמשתמשים לאור מקרי כשל אבטחה והדלפת מידע בעבר. יהיה עליה לשכנע את הציבור שהאמצעים החדשים והקווים המנחים שגיבשה מספקים הגנה ראויה מפני שימוש לרעה או פגיעה בפרטיות.

על היכולות והפוטנציאל של מטא AI

מטא AI דסקטופ

בשלב זה קשה לנבא האם Meta AI יצליח להפוך לשם נרדף לבינה מלאכותית דוגמת Google ל-חיפוש, או ייתקל בהתנגדות דוגמת זו שחוו פלטפורמות חברתיות חדשות של מטא כגון Threads. הניסיון מלמד שהענקית מקליפורניה לא תוותר בקלות, ותמשיך לדחוף את החידושים הטכנולוגיים אל קהל המשתמשים שלה בניסיון לעצב את עתיד הבינה המלאכותית בדמותה.

באופן מעשי, חברת מטא צפויה לשלב בהדרגה את העוזר האישי ואת כלי יצירת התמונות החדש במגוון השירותים הפופולריים שלה – פייסבוק, אינסטגרם, וואטסאפ, מסנג'ר וכן בציוד המציאות המדומה והרבודה כמו משקפי Ray-Ban Stories וקסדת המציאות המדומה Quest. המהלך ישפיע על חוויית השימוש של מיליארדי משתמשים ברחבי העולם, ועשוי להאיץ את אימוץ טכנולוגיות הבינה המלאכותית בקרב הציבור הרחב.

העוזר האישי Meta AI משלב תוצאות חיפוש בזמן אמת הן מבינג (מנוע החיפוש של מיקרוסופט) והן מגוגל. המערכת מחליטה באופן עצמאי באיזה מנוע חיפוש להשתמש עבור כל שאילתה.

בין השדרוגים הנוספים של Meta AI: יכולת ליצור הנפשות (אנימציות) פשוטות מתמונות, חלונית המציגה הצעות לשאילתות בעת פתיחת הצ'אט (בהשראת התכונה המקבילה ב-Perplexity), ושיפורים ביכולת לענות על שאלות מורכבות ופתוחות תוך מתן מענה מפורט.

Llama 3

מטא מדגישה כי מודל השפה Llama 3 מושווה גם למודלים מסחריים מבחינת הביצועים, ולא רק למודלים בקוד פתוח. החברה מאמצת את גישת "שחרור מוקדם" מעולם הקוד הפתוח, ומאפשרת לקהילה לקבל גישה למודלים כבר בשלבי הפיתוח.

הגרסה המורחבת והמשודרגת של Llama 3 שתושק בהמשך השנה לא תכיל רק מודלים מבוססי טקסט, אלא תהווה מודל רב-לשוני ומולטימודלי שיוכל לבצע מגוון רחב של משימות. עם זאת, מטא עדיין שוקלת האם לשחרר את המודל הגדול ביותר (400 מיליארד פרמטרים) כקוד פתוח מטעמי בטיחות.

מטא נמנעת מלחשוף פרטים מדויקים לגבי מאגרי המידע ששימשו לאימון Llama 3, אך מציינת שהיקף המידע גדל פי 7 לעומת הגרסה הקודמת, והמודל אומן על פי 4 יותר קוד. החברה מבהירה כי לא נעשה שימוש במידע של משתמשי מטא לצורך האימון, אך כן שולבו מאגרי מידע ציבוריים לצד תוכן שנוצר על ידי בינה מלאכותית – כלומר, AI משמש ליצירת התוכן לאימון מודלים חדשים של AI.

לסיכום

מדובר בהשקה משמעותית המעידה על השאיפות הגבוהות של מטא בתחום הבינה המלאכותית. עם מודלים מתקדמים המשתווים לחברות מובילות, שילוב מערכות AI בכל שירותי הליבה של החברה והנגשת הטכנולוגיה למיליארדי משתמשים – מטא מנסה למצב את עצמה בחזית המירוץ לפיתוח מערכות בינה מלאכותית מסחריות. הצלחת המהלך תלויה ביכולתה לספק חוויה אמינה ומועילה תוך התמודדות עם חששות הציבור מפני פגיעה בפרטיות ושימוש לרעה במידע אישי.

עוד במגזין
Ad Ad

כלים מובילים

כלי ה-AI המתקדם והפופולרי ביותר בעולם: הסקירה חושפת את היכולות הרחבות והשימושים ...
APIתמיכה בעברית
כתיבהמנוע חיפוש
קלוד הוא כלי בינה מלאכותית מתקדם לעיבוד והבנת טקסט עם תמיכה מעולה בעברית.
תמיכה בעברית
כתיבה
הוא משתלב בצורה חלקה עם Microsoft 365, ומציע מגוון תכונות לשיפור זרימת העבודה ול...
תמיכה בעברית
פרודוקטיביות ויעילותתמלול
יצירת שמות ,לוגו, ושמות דומיינים ממונפים באמצעות AI.
יזמותלוגו
PromeAI היא פלטפורמת עיצוב מונעת בינה מלאכותית המאפשרת למעצבים ליצור ויזואליות מ...
אפליקצית מובייל
יצירת אמנותיצירת תלת מימד
DALL-E 3 של OpenAI ממיר טקסט לתמונות מדויקות לעיצוב וייצור תוכן.
תמיכה בעברית
יצירת תמונותלוגו
כלי ה-AI המתקדם והפופולרי ביותר בעולם: הסקירה חושפת את היכולות הרחבות והשימושים ...
APIתמיכה בעברית
כתיבהמנוע חיפוש
קלוד הוא כלי בינה מלאכותית מתקדם לעיבוד והבנת טקסט עם תמיכה מעולה בעברית.
תמיכה בעברית
כתיבה
הוא משתלב בצורה חלקה עם Microsoft 365, ומציע מגוון תכונות לשיפור זרימת העבודה ול...
תמיכה בעברית
פרודוקטיביות ויעילותתמלול
יצירת שמות ,לוגו, ושמות דומיינים ממונפים באמצעות AI.
יזמותלוגו
PromeAI היא פלטפורמת עיצוב מונעת בינה מלאכותית המאפשרת למעצבים ליצור ויזואליות מ...
אפליקצית מובייל
יצירת אמנותיצירת תלת מימד
DALL-E 3 של OpenAI ממיר טקסט לתמונות מדויקות לעיצוב וייצור תוכן.
תמיכה בעברית
יצירת תמונותלוגו
דילוג לתוכן